مقالات

مهمترین ارورهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

جدول عناوین مقاله

امروزه بسیاری از لوازم خانه و آشپزخانه دارای انواع ارور یا کد خطا هستند تا کاربر با استفاده از آن‌ها نسبت به ایرادات موجود در دستگاه مطلع شود. در واقع می‌توان گفت رواج این کدها باعث سهولت یافتن بررسی ایراد و رفع اشکال شده است. کاربران یا مصرف کنندگان به سادگی می‌توانند درباره مشکلات ماشین لباسشویی و یخچال خود آگاه شوند و تعمیرکاران با استفاده از آن‌ها در مدت کوتاه‌تری ایراد را رفع می‌کنند. یخچال سامسونگ یکی از این لوازم است که مدل‌های مختلف و گوناگون آن دارای تعدادی ارور و خطا هستند.

به دلیل کاربرد بسیار این اطلاعات، در ادامه مطلب به بررسی بیش از ۳۰ نوع ارور یخچال سامسونگ خواهیم پرداخت. این موارد برای بسیاری از نمونه‌های یخچال و ساید سامسونگ یا حتی برندهای دیگر صدق می‌کنند. البته بهتر است از توضیحات ارائه شده در این مقاله تنها برای آگاهی استفاده کنید و تعمیر یخچال را به یک تعمیرکار کاربلد بسپارید. در غیر این صورت اقدام غیرتخصصی می‌‌تواند به آسیب دیدن دستگاه منجر شود.

ارورهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

مهمترین ارورهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ در چیزی حدود ۳۰ مورد خلاصه می‌شوند. گاهی در بعضی موارد این ارورها دارای معنای مشابه اما عنوان متفاوت هستند، از این رو بعضی عناوین مختلف آن‌ها را هم ذکر خواهیم کرد. با مطالعه دلیل ارورهای یخچال سامسونگ می‌توانید به آسانی نسبت به مشکل آگاه شوید.

ارور o ff

یکی از ساده‌ترین ارورهای ساید بای ساید سامسونگ کد O FF است. این کد خطا معمولاً در یخچال‌های نو و جدید ظاهر می‌شود و به معنای قرار داشتن دستگاه در حالت Demo یا Shop است. در اکثر موارد هنگام خرید فروشنده، نمایندگی یا نصاب یخچال سامسونگ این کد را غیرفعال می‌کند اما اگر انجام نشده است، می‌توانید به سادگی و از این طریق آن را برطرف نمایید:

 • از آنجایی که صفحه‌های نمایشگر یخچال‌ها متفاوت هستند، ممکن است دکمه مورد نظر برای رفع این ارور متفاوت باشد.
 • با توجه به نوع نمایشگر یخچال دکمه‌های Freezer و Energy Saver یا دکمه‌های Refrigerator و Freezer  را به‌صورت همزمان حدود شش ثانیه نگه دارید.
 • در بعضی مدل‌ها ممکن است این دکمه‌ها Power Save و Lighting باشند.

اگر ارور به این طریق برطرف نشد، با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

ارور E1 یا SE

ارور E1 یا SE یخچال سامسونگ

کد خطای 1E ساید بای ساید سامسونگ به معنای معیوب شدن سنسور دمای دستگاه است. مشکل در عملکرد این قطعه و نمایش ارور می‌تواند به دلیل ایراد در اتصالات و سیم کشی آن باشد. برای برطرف کردن می‌‌توان به این صورت عمل کرد:

 • در ابتدا باید دستگاه را از برق کشید و کابل مربوط به سنسور دمای یخچال سامسونگ را بررسی کرد. این کابل‌ها و سوکت آن‌ها باید سالم باشند.
 • در مرحله بعد تعمیرکار مقاومت سنسور ساید بای ساید سامسونگ را با استفاده از یک مولتی‌متر بررسی می‌کند و در صورت نیاز آن را تعویض یا تعمیر خواهد کرد.

ارور E4 یخچال سامسونگ

نمایش کد خطای 4E ساید بای ساید سامسونگ به معنای معیوب شدن یا ایراد در سنسور دیفراست فریزر است. گاهی شل شدن سیم‌های این قطعه می‌توانند به ارور منجر شوند و درست کردن آن‌ها ارور را رفع می‌کند. البته در اکثر موارد تعویض سنسور دیفراست ساید بهترین راه حل ممکن است که پس از آن خطا به طور کلی برطرف خواهد شد.

ارور E5 یخچال سامسونگ

کد خطای 5E ساید بای ساید سامسونگ دارای معنای مشابه ارور 4E است و با این تفاوت که پیام وجود مشکل در دیفراست یخچال را ارسال می‌کند. البته گاهی هم به دلیل قطعی برق نمایان می‌شود. همچنین در بعضی موارد به معنای معیوب شدن یا ایراد در یخ ساز دستگاه است.

برای رفع ارور ساید بای ساید سامسونگ می‌توانید در ابتدا دستگاه را ریست یا ری استارت کنید. اگر پس از آن کد خطا همچنان نمایان بود، باید برای تعمیر یا تعویض قطعات مربوطه از متخصص تعمیر ساید سامسونگ کمک بگیرید.

ارور 6E ساید بای ساید سامسونگ

کد خطای 6E یخچال سامسونگ در بعضی موارد به دلیل قطعی جریان برق نمایان می‌شود و گاهی به معنای معیوب شدن سنسور دمای محیطی است. برای رفع آن می‌توانید توسط نگه داشتن دکمه‌های Power Save و Lighting  به مدت ۱۵ الی ۲۰ ثانیه، دستگاه را ری استارت کنید. این دکمه‌ها در پنل مدل‌های مختلف ممکن است متفاوت باشند، برای اطلاع از آن می‌توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید. در صورت عدم رفع ایراد پس از ری استارت کردن، باید اعزام تکنسین را درخواست کنید.

ارور 5 یخچال سامسونگ

ارور 5 یخچال سامسونگ

کد خطای 5 یخچال سامسونگ به معنای مشکلات سیستم دیفراست دستگاه است. برای برطرف کردن این ایراد باید به روش زیر عمل کرد:

 • در ابتدا باید وضعیت یخ ساز یخچال بررسی شود.
 • پس از آن باید حسگر یخ را بررسی کرد.
 • در صورت خراب بودن هر یک از این قطعات به تعویض نیاز خواهد بود.

بیشتر مطالعه نمایید: لیست کامل ارورهای ماشین لباسشویی سامسونگ

ارور E8 ساید بای ساید سامسونگ

کد خطای 8E یخچال ساید سامسونگ به معنای ایرادات سنسور یخ ساز است. در واقع این ارور زمانی نمایان می‌شود که سنسور یخ ساز غیرفعال یا قطع شده باشد. در این صورت باید پس از بررسی وضعیت خود قطعه و اتصالات مرتبط با آن، اقدامات لازم مثل تعمیر یا تعویض انجام شوند. همچنین بهتر است برای تعویض و جایگزینی سنسور دستگاه از قطعات باکیفیت استفاده کنید.

ارور 23E یخچال سامسونگ

کد خطای E23 یخچال سامسونگ نشان دهنده وجود ایراد و مشکل در فن خنک کننده یا فن کندانسور است. البته در بعضی موارد می‌تواند به دلیل مشکل پنل کنترل، سیم کشی و اتصالات و در موارد محدودی به علت مشکل برد الکترونیکی رخ بدهد.

برای رفع ارور یخچال سامسونگ در ابتدا باید وضعیت فن و درست کار کردن آن را بررسی کرد. برای این کار باید جریان برق لازم به فن برسد. در صورت وجود مشکل به تعمیر یا تعویض نیاز خواهد داشت.

پس از آن اگر در فن مشکلی وجود نداشت، باید با یک مولتی‌متر پنل کنترل یخچال را بررسی کرد. در نهایت اگر ایراد در هیچ یک از این قطعات یافت نشد، بهتر است برد الکترونیکی بررسی شود. دقت داشته باشید برطرف نشدن ایراد در فن کندانسور موجب داغ شدن موتور یخچال و آسیب های جدی به آن می‌شود.

ارور 24E و 25E یخچال ساید بای ساید سامسونگ

کد خطای E24 یخچال ساید سامسونگ به معنای وجود مشکل در سیستم دیفراست فریزر است و کد خطای E25 یخچال به معنای وجود مشکل در سیستم دیفراست یخچال می‌باشد. برای رفع این ارور در ابتدا باید تایمر، پنل کنترل و سیستم دیفراست را بررسی نمایید و در صورت معیوب بودن هر یک از آن‌ها به اقدامات لازم برای رفع اشکال بپردازید.

اگر مشکل از این موارد نبود، باید قسمت‌های ترموفیوز، ترمودیسک، برد الکترونیکی و المنت یخچال را از لحاظ سالم بودن مورد بررسی قرار دهید. نکته مهم دیگر این است که بروز ایراد در سیستم دیفراست می‌تواند یکی از دلایل برفک زدن یخچال نیز باشد.

ارور 33E یخچال سامسونگ

یکی دیگر از مهمترین ارورهای ساید بای ساید سامسونگ کد E33 است که نشان دهنده وجود مشکل در لوله پرکن آب یخچال می‌باشد. به طور معمول این کد پس از جابه‌جایی یخچال ساید نمایان می‌شود. سالم بودن لوله پرکن آب را برای رفع ایراد بررسی کنید. پس از آن می‌توانید توسط نگه داشتن همزمان دکمه‌های Power Save و Lighting به مدت ۸ الی ۱۰ ثانیه، دستگاه را ری استارت کنید.

ارور 83E / 86E سامسونگ

ارور 83E / 86E ساید بای ساید سامسونگ

کدهای خطای E83 و E86 نمایانگر وجود مشکلاتی در برق و ثابت نبودن جریان در مبدل PDA هستند. معمولاً این ارورها به معنای وجود ایراد خاصی نیستند و با یک ریست ساده توسط مصرف کننده برطرف خواهند شد. برای این کار می‌توانید دکمه ریست را که روی صفحه نمایش یخچال است، برای ۳ ثانیه نگه دارید. همچنین در صورت نداشتن این دکمه می‌توانید حدود ۵ دقیقه دستگاه را از برق بکشید و سپس مجدّداً به برق متصل کنید. در این حالت یخچال از ابتدا شروع به کار خواهد کرد و جریان برق متعادل خواهد شد.

ارور E40 ساید بای ساید سامسونگ

کد خطای E40 یخچال ساید بای ساید سامسونگ یکی دیگر از مهمترین ارورها است که زمان از کار افتادن فن خنک کننده یا فن محفظه یخ دستگاه رخ می‌دهد. همچنین می‌تواند به معنای وجود مشکل در موتور فن فریزر باشد. در این حالت ممکن است سیم یا کابل‌های مربوطه جدا شده باشند که باید آن‌ها را اصلاح کنید. در غیر این صورت باید پس از بررسی وضعیت فن به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید. در ضمن بهتر است اتصالات و مدار اصلی یخچال را هم مورد بررسی کلی قرار دهید.

کد خطای 41E یخچال ساید سامسونگ

کد خطای 41E که در بعضی از مدل‌ها با کد PCER نمایش داده می‌شود، به معنای وجود مشکلاتی در ارتباطات دیسپلی (Display) یا پنل کنترل و برد الکترونیکی یخچال ساید بای ساید سامسونگ است. این ارور مسئله پیچیده‌ای نیست و برای رفع آن در ابتدا وضعیت سالم بودن این قطعات به‌خصوص برد دستگاه را بررسی کنید. پس از آن باید یک تعمیرکار متخصص در صورت لزوم قطعه مربوطه را تعمیر یا با قطعه جدید جایگزین کند. توجه داشته باشید که به دلیل اهمیت بالای برد اصلی در عملکرد یخچال بهتر است تعمیرات آن توسط تکنسین ماهر انجام شوند.

ارور E71 یخچال سامسونگ

کد خطای E71 یخچال ساید سامسونگ با بالا رفتن بیش از حد دمای فریزر نمایان می‌شود. این مشکل گاهی با تنظیم دما برطرف می‌شود. همچنین گاهی از معیوب بودن سنسور نشأت می‌گیرد که در این صورت دارای معنای مشابهی با کد E72 خواهد بود. اگر سنسور دچار خرابی شده باشد، باید آن را تعمیر یا تعویض کرد تا ارور برطرف شود.

ارور 81E یخچال ساید سامسونگ

کد خطای E81 یخچال ساید بای ساید سامسونگ از وجود ایراداتی در سیستم استارت کمپرسور خبر می‌دهد. به عبارتی زمانی که کمپرسور دستگاه استارت نزند، این ارور رخ خواهد داد. برای رفع ایراد باید در ابتدا سیم کشی یا اتصالات کمپرسور که به برد اینورتر (Inventor) دستگاه متصل می‌شوند، مورد بررسی قرار گیرند. در ضمن به دلیل تخصصی و فنی بودن اشکال بهتر است برای برطرف کردن آن از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

ارور 88 88, E86, E85 , E83 ساید سامسونگ

در اکثر مدل‌های یخچال سامسونگ گروه کدهای خطای 88 88, E86, E85 و E83 دارای معنای مشابهی هستند. هر چند در بعضی موارد ممکن است معنای کد E86 و E83 متفاوت باشند اما به طور کلی همه آن‌ها نشان دهنده مشکل در عملکرد مبدل یا اینورتر PBA هستند.

برای رفع این گروه از ارورهای ساید بای ساید سامسونگ می‌توانید دستگاه را خاموش کنید و از برق جدا کنید. سپس بعد از گذشت حدود ۳ الی ۵ دقیقه مجدّداً آن را متصل و روشن نمایید تا از ابتدا راه‌اندازی شود. در این حالت به احتمال قوی کدهای خطا برطرف خواهند شد.

ارور F5 یخچال سامسونگ

ارور F5 یخچال سامسونگ

کد خطای F5 در اکثر موارد در یخچال‌های سری RB وجود دارد. این ارور به معنای وجود اشکال در سنسور دمای فریزر دستگاه است که اغلب منبع به وجود آمدن آن از طریق سیم کشی و اتصالات ناصحیح مدار سنسور می‌باشد. البته در بسیاری از مواقع ممکن است مشکل معیوب شدن خود قطعه سنسور دمای فریزر باشد. در این صورت تعویض و جایگزینی با قطعه جدید تنها راه برطرف کردن خطا است. در ضمن اگر دلیل نمایان شدن ارور از این موارد نبود، باید مدار برد کنترل را مورد بررسی قرار دهید.

ارور 2E ساید بای ساید سامسونگ

کد خطای E2 یخچال سامسونگ تقریباً مشابه ارورهای 88 است و از وجود اشکال یا معیوب شدن سنسور یخچال خبر می‌دهد. برای رفع این خطا در ابتدا اتصالات و سیم کشی سنسور به برد اصلی دستگاه را بررسی کنید و پس از آن توسط اهم متر وضعیت سالم بودن و عملکرد صحیح سنسور را مورد بررسی قرار دهید. البته گاهی هم خراب بودن برد الکترونیکی ساید سامسونگ می‌تواند منجر به نمایش این ارور شود.

ارور 21E ساید سامسونگ

کد خطای E21 یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ به معنای خراب شدن فن فریزر دستگاه می‌باشد و به احتمال زیاد این فن یخ زده است. در این حالت باید یک متخصص وضعیت را بررسی کند تا در صورت نیاز قطعه مورد نظر را تعویض نماید.

ارور 22E ساید سامسونگ

کد خطای E22 یخچال ساید سامسونگ مشابه ارور E21 آن است، تنها با این تفاوت که نشان دهنده خراب شدن فن یخچال می‌باشد. همچنین اصلی‌ترین دلیل بروز این ارور، باز ماندن درب یخچال به مدت طولانی است. برای رفع مشکل می‌توانید یخچال را به مدت چند ساعت از برق بکشید و در این زمان درب را باز بگذارید. پس از آن دوباره دستگاه را به برق متصل کنید تا از ابتدا راه‌اندازی شود. اگر ارور مجدّداً رخ داد، با یک مرکز تعمیر یخچال برای اعزام متخصص تماس حاصل فرمایید. 

ارور 72E یخچال سامسونگ

کد خطای E72 ساید بای ساید سامسونگ به معنای افزایش دمای بیش از حد یخچال است. همچنین گاهی می‌تواند نشان دهنده ایراد در سنسور دمای یخچال باشد. در هر صورت بهتر است برای رفع این ارور و یا تعویض سنسور دستگاه از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

ارور 13E ساید سامسونگ

یکی دیگر از مهمترین ارورهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ کد خطای 13 است که به معنای معیوب شدن سنسور رطوبت دمای دستگاه می‌باشد. برای برطرف کردن این ارور باید در ابتدا وضعیت قطعه مورد نظر بررسی شود و پس از آن در صورت نیاز با یک قطعه با‌کیفیت تعویض گردد.

ارور d5 ساید بای ساید سامسونگ

ارور d5 ساید بای ساید سامسونگ

کد خطای d5 یخچال ساید سامسونگ یکی از ارورهای سری مدل‌های RB است. این کد نشان دهنده وجود ایراد و اشکال در سنسور یخچال فریزر می‌باشد. برای رفع اشکال می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • در ابتدا دستگاه را از برق بکشید.
 • پس از آن سیم کشی مدار سنسور یخچال را بررسی کنید.
 • در صورتی که از جانب اتصالات و سیم کشی مشکلی وجود نداشته باشد، ایراد از خود سنسور است.
 • باید سنسور یخچال فریزر را تعویض کنید.

البته بهتر است که یک شخص متخصص دستگاه را کاملاً بررسی کند و تمام اقدامات لازم را انجام دهد.

ارور 84E یخچال ساید سامسونگ

کد خطای E84 یخچال ساید بای ساید سامسونگ که در بعضی از مدل‌ها با کد C84 هم نمایش داده می‌شود، یکی از اروهای جدی دستگاه می‌باشد. در این حالت کمپرسور یخچال قفل شده است و در بسیاری از موارد قسمت کمپرسور سه سرعته DC به کل به تعویض نیاز خواهد داشت.

همچنین این ارور نشان دهنده تغییر ولتاژ دستگاه به دلیل قفل روتور است. در ضمن از آنجایی که دسترسی و بررسی این قطعه یک کار فنی محسوب می‌شود، برای برطرف کردن اشکال به کمک یک متخصص نیاز خواهد بود. به عبارتی تنها افراد ماهر و دوره دیده قادر به تعویض و رفع ایراد به صورت اساسی خواهند بود.

ارور 39E ساید سامسونگ

کد خطای E39 ساید بای ساید سامسونگ به معنای وجود یکی از موارد معیوب شدن حسگر یخ ساز یا کمبود آب در یخ ساز یخچال است. منبع مشکل می‌تواند از خود یخ ساز یا اتصالات و سیم کشی مربوط به آن باشد. در ابتدا می‌توانید وضعیت سالم بودن خود قطعه و اتصال صحیح سیم کشی ها را بررسی کنید.

پس از آن ممکن است ارور به دلیل از کار افتادن یخ ساز نمایان شده باشد. در این صورت به احتمال زیاد دقیقاً منبع مشکل قطعه مشخص نخواهد بود و پیدا کردن آن کار سختی است. به همین دلیل کمک گرفتن از تکنسین راحت‌ترین کار خواهد بود.

همچنین پس از مشاهده ارور E39 باید وضعیت رسیدن آب به یخ ساز را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید لوله آب یخ ساز و اتصالات مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهید.

ارور 26E یخچال سامسونگ

ارور 26E یخچال سامسونگ

کد خطای E26 ساید بای ساید سامسونگ به معنای متوقف شدن تولید یخ دستگاه است که می‌تواند دارای دلایل متعددی باشد. به عبارتی این کد یکی دیگر از ارورهای مربوط به مشکلات یخ ساز یخچال است. برای رفع این ارور در ابتدا وضعیت سالم بودن خود یخ ساز را بررسی کنید. پس از آن سنسور را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز باید اقدامات لازم برای جایگزینی انجام شوند. همچنین گاهی ممکن است ایراد از شیر برقی یا موتور تایم یخ ساز دستگاه باشد.

ارور d ساید بای سامسونگ

یکی دیگر از ارور یا کدهای خطای یخچال سامسونگ سری RB ارور d است. نمایانگر شدن این کد ساید به معنای وجود مشکل در حسگر یا سنسور دستگاه می‌باشد. می‌توانید برای رفع ایراد به چنین روشی عمل کنید:

 • در ابتدا دستگاه را از برق بکشید.
 • سپس وضعیت اتصالات و سیم‌ها را در مدار سنسور یخچال فریزر مورد بررسی قرار دهید.
 • در صورت عدم مشکل در این اتصالات باید حسگر را خاموش نمایید.
 • در نهایت اگر ارور و ایراد برطرف نشد، باید یک تعمیرکار مجرب صفحه کنترل الکترونیکی را با قطعه جدید تعویض کند.

ارور 34E یخچال سامسونگ

کد خطای E34 یخچال ساید بای ساید سامسونگ دارای معنای مشابهی به ارور E39 است که به صورت کامل آن را مورد بررسی قرار دادیم. در واقع دلیل نمایان شدن این ارور وجود ایراداتی در قسمت یخ ساز دستگاه است. اگر آب کافی در این قطعه وجود نداشته باشد، این کد نشان داده می‌شود. بهتر است در ابتدا آب کافی را تهیه کنید و در صورت برطرف نشدن مشکل به اقداماتی مثل تعمیر یا تعویض یخ ساز یخچال ساید بپردازید. در ضمن برای جلوگیری از به وجود آمدن خسارات بیشتر باید از یک کارشناس در این زمینه کمک بگیرید.

ارور RD یخچال ساید سامسونگ

آخرین مورد از مهمترین ارورهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ کد خطای RD است. این ارور از وجود مشکل یا معیوب شدن دمپر هوای دستگاه خبر می‌دهد. دمپر هوا وظیفه انتقال سرما از فریزر به یخچال را برعهده دارد و بر اساس عوامل مختلفی می‌تواند دچار خرابی شود. برای مثال مشکلات موتور دمپر، معیوب شدن سنسور و ایرادات برد الکترونیکی از دلایل آسیب به دمپر هوای یخچال هستند. به همین دلیل کمک گرفتن از تکنسین ماهر بهترین کار برای رفع این ارور ساید سامسونگ خواهد بود.

رفع ارورهای ساید بای ساید سامسونگ

رفع ارورهای ساید بای ساید سامسونگ

اگرچه در این مطلب تمام ارور یا کدهای خطای مهم و رایج ساید بای ساید سامسونگ را مورد بررسی قرار دادیم، اما بهتر است از این اطلاعات تنها برای آگاه شدن از ایراد دستگاه خود استفاده نمایید. در حقیقت بسیاری از اقدامات غیرتخصصی و بدون تجربه قبلی برای رفع مشکلات یخچال و ساید بای ساید به ایجاد خسارات و آسیب بیشتر منتهی می‌شوند.

بهترین راه برای برطرف کردن هرگونه ارور یخچال درخواست اعزام کارشناس از یک مرکز معتبر در این حوزه است. در این صورت از جانب کیفیت تعمیر و تهیه قطعات مرغوب برای تعویض اطمینان خاطر کامل خواهید داشت. همچنین در مدت زمان کوتاه‌تری مشکل دستگاه شما برطرف خواهد شد. کافیست با مجموعه تعمیر لوازم خانگی باماتعمیرات تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *